יום שלישי, 21 בדצמבר 2010

מתלבשות על זה 2010 - בזאר מעצבים למען מרכז סיוע ת"א

האמת שתכננתי את הפוסט הזה לזמן הקרוב אבל מכיון שקיבלתי במייל קומוניקט על בזאר המעצבים "מתלבשות על זה" - בזאר מעצבים למען מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית , החלטתי להעלות סוגיה בוערת וחשובה עבורינו כנשים וגברים כאחד - תקיפה/הטרדה מינית.

ראשית , אני רוצה לסייג ולומר שתקיפה מינית היא לא רק של נשים , הגיע הזמן להפריך את הדעה שתקיפה מינית היא לנשים בלבד. ישנם גם גברים שמוטרדים /מותקפים מינית. 

אני מסתובבת לא מעט בפורומים ובקהילות השונות ברשת ואני נתקלת יותר ויותר בהודעות שמהותן היא תקיפה או הטרדה מינית . רוב הכותבים מאוד מוטרדים / תוהים האם האירוע שעברו נחשב כהטרדה מינית או תקיפה מינית , חלקם מפוחדים , מתביישים וחלק מכחישים. חלק מההודעות שקראתי לאחרונה העלו בי תחושת קבס  קשה ונתנו לי סטירת לחי מצלצלת ובעיקר פקחו את עיניי לגבי המציאות בה אנו חיים. 

לא אחת אנו מוטרדות מינית , נכון , זה נפוץ יותר אצל נשים אך גם גברים הם חלק מהאוכלוסיה המוטרדת מינית . זה יכול להיות מחבר טוב , ידיד, בן משפחה , בוס , רופא  מטפל או אפילו אותו בן אדם שלא חשבנו שיכול לעשות זאת. לא פעם , גם נשים שמעריכות עצמן חזקות  ואינטיליגנטיות מוצאות את עצמן חסרות מילים מול סיטואציות לא פשוטות ובמבט לאחור מצרות שלא אמרו דבר. 

נשים וגברים יקרות ויקרים - אם נעשה משהו כלפיכם או כלפי גופכם שאיננו בהסכמתכם , אם מצאתם את עצמכם בסיטואציה שלא נעמה לכם או לגופכם ואמרתם לא- התכוונתם ל-לא. ה"לא" שלכם הוא מוחלט וסופי ואינו משתמע לשתי פנים.
גם סיטואציות בהן מנוצלות חולשותיכם , הפעלת מניפולציות "כאילו" לטובתכם או כל דבר שמדליק אצלכם נורה אדומה וחוצה קווים וגבולות ברורים הם בהחלט חורגים מהנורמה . ברור לי שלא פעם ולא פעמיים אנו קופאים נוכח סיטואציות כאלו או אחרות ויש שמגיבים מיד , אל תתביישו! אין לכם סיבה , הקיפאון הוא טבעי ולא כל אחד יכול להתמודד ולעטות על עצמו שריון . יש מאיתנו חזקים יותר וחלשים יותר - זו אינה בושה.

אם הייתם חלק מהסיטואציות הללו , אם הרגשתם לא בנוח , דיברו אליכם בצורה מטרידה , נגעו בכם שלא מרצונכם או אפילו בכפייה , השפילו או ניצלו אתכם בצורה חמורה , דעו לכם שיש מי שיתמוך בכם ואתם לא לבד. חשוב מאוד לדבר ולספר , לקבל תמיכה וכמובן להתלונן במידת הצורך . גוף שיעמוד לרשותכם הוא מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. המרכז פועל בסיוע ומתן תמיכה מעשית ורגשית לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית באמצעות 3 קווי סיוע , תמיכה וליווי 24 שעות ביממה , 7 ימים בשבוע.

אל תהססו לפנות , למענכם/ן !

ניתן ליצור קשר עם המרכז בטלפונים הבאים : קו סיוע לנשים - 1202 , קו סיוע לגברים - 1203 , קו סיוע לגברים דתיים : 02-5328000.ובמעבר חד אך אופטימי אני רוצה להמליץ לכם על בזאר המעצבים למען מרכז סיוע נפגעי ונפגעות תקיפה מינית ת"א. כמדי שנה יערך הבזאר בגני התערוכה בתל אביב . כ-450 מעצבים נרתמו השנה למטרה הזו ותרמו בגדים , נעליים , תיקים, תכשיטים , אקססוריז , כלי בית ועוד . הפרוייקט הזה הוא חשוב ובהחלט גאווה גדולה לטעמי שכן כל המעורבים בו מתנדבים , תורמים , האוכל , הסטנדים השונים , הפרסום ...הכל בתרומה .

המטרה חשוב מאין כמותה , מדובר על מכירה של כ-30,000 פריטים בעלות של בין 10-300 ש"ח על מנת לגייס משאבים כדי לעודד מודעות לנושא . בשנת 2010 היתה עליה של כ-13% בפניות למרכז הסיוע ולפיכך בפניות להרצאות , סדנאות והתערבויות קהילתיות - כל אלו מצריכים כספים ולכן מתקיים הבזאר.

הבזאר יתקיים זו השנה השמינית הגני התערוכה בביתן 11 בתאריכים 24-25/12 , אני חושבת שזו מטרה חשובה ונעלה וממליצה בחום רב להגיע. אני אהיה שם .

במידה ומישהו/י רוצים פרטים נוספים אודות הבזאר תוכלו למצוא מידע בדף הפייסבוק ובטוויטר  ואם מישהו מכם מעוניין להתנדב , אנא פנו לדף הייעודי שהוקם למטרה זו שם תוכלו למצוא פרטים.


מאחלת לכולכם/ן שלעולם לא תזדקקו למרכז הסיוע אבל במידה ויש לכם צורך אל תהססו לפנות. שימרו על עצמכם!

שלכם ,

הבולשת.


3 תגובות:

 1. אכן נושא חשוב!
  יופי של פוסט!
  לא יודעת אם אהיה שם, אבל בכל מקרה תומכת מאוד בקונספט ובכלל בהגברת המודעות.

  השבמחק
 2. תודה יקירה! מקווה שהוא היה יעיל לכולם/ן .אין ספק שהמודעות חשובה ביותר לנושא , אני טוענת שהחינוך לזה צריך להתחיל מגיל צעיר .

  השבמחק
 3. לא יצא לי להגיע וחבל. גם חברות איכויות ושוות וגם למטרה טובה.

  השבמחק

לתגובות ,שאלות , טענות ,הערות והארות , אני כאן